Diversitet i Entreprenørskab

En fjerdedel af Danmarks iværksættere er kvinder, resten er mænd, og over 90 procent af venturekapitalen går til mandlige iværksættere. Med støtte fra Tietgenfonden undersøger vi i et treårigt forskningsprojekt, hvornår skævheden opstår, når det kommer til kønsdiversitet i entreprenørskab, hvorfor den gør det, og hvad vi kan gøre ved det.

Her på siden kan du læse mere om vores forskningsprojekt, møde forskeren bag samt de mange partnere, der indgår i projektet.

Som en del af projektet undersøger vi, om skævheden kan forebygges gennem tidlige indsatser. Med afsæt i ph.d.-studerende Nanna-Katrine Langes forskning i unges fremtidsdrømme og forhold til iværksætteri har vi udviklet undervisningsforløbet Byg din fremtid.

Byg din fremtid er et gratis undervisningsforløb til 7. klasser, hvor eleverne lærer at omsætte idéer til handling og oplever værdien af at skabe noget med afsæt i egne styrker og interesser. De træner kritisk tænkning, mod og fantasi og udvikler deres evner til at samarbejde og formidle.

Læs mere om forløbet og tilmeld din klasse her: Byg din fremtid 

Switch to English

Ph.d.-studerende Nanna-Katrine Lange forsker i, hvornår skævheden i entreprenørskab opstår, hvorfor den gør det, og hvad vi kan gøre ved det. Hendes forskning er en del af forskningsprojektet Diversitet i Entreprenørskab, som gennemføres i samarbejde med Sociologisk Institut på Københavns Universitet med støtte fra Tietgenfonden.

Du kan høre Nanna-Katrine fortælle mere om sin forskning og forskningsprojektet i videoen her.

 

 

Christian Vintergaard, direktør i Fonden for Entreprenørskab, forklarer, hvorfor vi har startet projektet:

“Fonden for Entreprenørskab er Danmarks førende videncenter inden for entreprenørskabsaktiviteter i uddannelsessystemet. Projekter som dette bidrager både til at gøre en forskel i samfundet, men giver os samtidig mulighed for at rådgive på baggrund af et solidt forskningsgrundlag,” siger han.

Hvad er entreprenørskab helt præcist?

Kåre Moberg havde en ph.d. i effekten af entreprenørskab i uddannelsessystemet og var forskningsleder hos os. Han definerede entreprenørskabsaktiviteter som noget, der gav børn og unge evner til at skabe, forandre og gøre en forskel – både i livet generelt og som innovative medarbejdere eller iværksættere. Hans fokus var også at styrke kompetencer som samarbejdsevner, ideskabelse og selvstændighed.

“Vi ved også fra forskning, at entreprenørskab kan have en gavnlig effekt på pigers selvtillid omkring at være entreprenant. Derfor er vores projekt interessant, når vi samtidig kan se, at der er en ulighed i iværksætteri,” - Kåre Moberg. 

 

 

 

Forskningsprojektet anvender kvalitative og kvantitative metoder og udføres med støtte på 5.488.000 kroner fra Tietgenfonden. Projektet har et netværk af aktører fra erhvervslivet, uddannelsesinstitutioner og forskningsmiljøer, som giver os mulighed for at levere indsigter både til og fra netværket. Se interviews med nogle af partnerne længere nede på siden.

Øvrige partnere:

Benjamin Wallin Sørensen fra Erhvervsstyrelsen, Vera Rocha fra CBS, Colette Henry fra Institute for small business and entrepreneurship, Regitze Flannov fra Danmarks Lærerforening, Maja Bødtcher-Hansen fra Danske Gymnasier, Jesper Nielsen fra Danske Erhvervsskoler og gymnasier, Søren Smedegaard fra Læreruddannelsens ledernetværk, Felix Weiss fra Danmarks institut for pædagogik og uddannelse (DPU), Thomas Skovgaard fra Center for Grundskoleforskning (SDU), Maria Falk Mikkelsen fra VIVE – Det nationale forsknings- og analysecenter for velfærd og Rikke Johannesen fra VIA.

 

 

 

"Entreprenørskab er ikke kun iværksætteri. Det er en værktøjskasse, der giver mulighed for at handle i en kompleks verden. Derfor er det en selvfølgelighed, at både piger og drenge inkluderes”, siger Freja Brandhøj, chef for iværksætterpolitik i Dansk Erhverv, som er en del af partnerskabet omkring forskningsprojektet.

 

Som Freja Brandhøj siger, ved vi, at virksomheder med kvinder i ledelsen genererer større profit og økonomiske afkast end virksomheder uden (McKinsey & Company, 2015).

"Det er enormt vigtigt, at vi har fokus på kønsdiversitet i entreprenørskab helt fra en tidlig alder. Ellers mister vi talent og gode idéer,” siger Sine Linderstrøm, chef for SMV og Iværksætteri hos Dansk Industri, som er en del af partnernetværket.

Som Sine Linderstrøm nævner, ved vi desuden, at entreprenørskabsundervisning kan være med til at skabe skoleengagement hos eleverne (Moberg, 2014).

"Det er ikke piger og kvinder, der skal ændre sig. Det er omverdenen, som skal holde fast i, at piger og kvinder kommer med en hel masse,” siger Anne Almind Vind, Director of Partnerships i Danmarks Eksport- og Investeringsfond (EIFO), en anden partner i netværket.


Christine Paludan-Müller, uddelingschef i Tietgenfonden


Tietgenfonden støtter entreprenørskab på områder, hvor vi kan se et uforløst potentiale. Det kan vi her.
Vi har brug for mere diversitet blandt iværksættere. Det er med til at skabe innovation og vækst, og det beriger vores samfund, når vi kan få flere kompetencer i spil. Med projektet får vi ny viden, som vi kan bruge til at tackle udfordringen. Det er et vigtigt skridt i retningen mod nye løsninger, som stimulerer interessen for iværksætteri hos flere børn og unge.


Mathias W. Nielsen, Lektor på Sociologisk Institut


Med projektet sætter Fonden for Entreprenørskab fokus på en vigtig og overset problemstilling: det markante vedvarende kønsgab i iværksætteri. For at kunne mindske gabet har vi brug for indgående viden omkring, hvornår og hvordan kønsforskellene i danske børn og unges interesse for entreprenørskab opstår. Derfor er vi på Sociologisk Institut glade for at være en del af projektet.