
Online informationsmøde om Global Goals Programme 2026 for STX og HF-undervisere - August
Dette online informationsmøde er for alle stx og HF-undervisere, der er interesseret i at høre mere om Global Goals Programme. Selve programmet finder sted i efteråret 2026 med finale den 9. december online, og man må deltage i informationsmødet, om man planlægger at deltage i GGP eller ej.
Til informationsmødet den 25. august bliver du introduceret til elementerne i programmet og klædt på til måske snart at skulle påbegynde dit forløb. Du vil blive introduceret til tidslinjen for programmet, finalearrangementet, undervisningsmaterialet og de tilgængelige cases. Vores cases omhandler primært Røde Kors' arbejde, som er partner på programmet, men vi har i år også andre spændende organisationer med, som leverer nye cases til efteråret 2026. Du får også mulighed for at høre andre underviseres erfaringer med programmet og stille alle de spørgsmål, du skulle have.
Har du spørgsmål inden informationsmødet, kan du kontakte programlederen.
Bror Kampmann Kirkegaard
bror@ffefonden.dk
Program for informationsmødet
Bliv klogere på programmets formål, indhold, finalearrangement, bedømmelseskriterierne og programmets tidslinje.
Hør mere om lærervejledningen og de tilhørende aktiviteter og få et indblik i programmets cases, som du kan vælge at benytte i deltagelsen.
Find inspiration i, hvordan har andre undervisere brugt programmet, og hvad de ser som fordelene ved deltagelsen, og hvad du som ny underviser i programmet være opmærksom på.

